Kompendium WCAG 2.0: Wytyczna 3.3 Pomoc przy wprowadzaniu danych

Postaraj się pomóc użytkownikom nie robić błędów, a w razie wystąpienia błędu pomóż go skorygować

tak brzmi wytyczna 3.3 specyfikacji WCAG 2.0 i należy ją rozumieć dosłownie.

3.3.1 Jasna identyfikacja błędów
Informacja po wystąpieniu błędu musi być jasna, skuteczna i intuicyjna oraz dostępna dla wszystkich użytkowników.
Trzeba pozwalać użytkownikowi jednoznacznie określić błąd oraz udostępnić możliwość jego skorygowania. Prostym przykładem jest formularz z wymaganym polem „Wpisz swoje imię”. Jeśli użytkownik nie wypełni tego pola i usiłuje wysłać formularz strona wyświetla jasny, tekstowy komunikat „Proszę wpisz swoje imię!”.

3.3.2 Etykiety i instrukcje
W każdym miejscu strony www, w którym wymagane jest wprowadzenie przez użytkownika informacji należy zapewnić jasne etykiety, instrukcje wypełnienia formularza, przykłady itp. pomoc.

3.3.3 Podpowiadaj rozwiązania błędów
Stosuj czytelne, jasne i prezentowane w sposób dostępny podpowiedzi w wypadku wystąpienia błędu podczas wprowadzania danych do formularza przez użytkownika. Sugestie nie mogą zmieniać celu treści oraz stanowić zagrożenia bezpieczeństwa (np. system nie może wyświetlać w podpowiedzi hasła użytkownika).

3.3.4 Zapobieganie błędom podczas wypełniania formularzy niosących konsekwencje prawne
Należy zapewnić dostępne mechanizmy umożliwiające przywrócenie danych oraz ich weryfikację.
Jeśli na stronie www użytkownik może:
– zawierać zobowiązania prawne lub transakcje finansowe,
– modyfikować i usuwać przechowywane dane,
– wypełniać testy
trzeba zapewnić dostępne mechanizmy umożliwiające przywrócenie danych oraz ich weryfikację.

3.3.5 Pomoc
W każdym miejscu strony www, gdzie użytkownik może wprowadzać, zmieniać lub usuwać informacje trzeba zapewnić pełną, jasną i rzeczową informację o tym, jak należy to zrobić. Może to być forma opisu, prezentacji, wirtualnego asystenta i wszelkie inne formy pomocy zaimplementowane w sposób zapewniający dostępność.

3.3.6 Bezwzględne zapobieganie błędom
Ten punkt jest tożsamy z wytyczną 3.3.4 z rozszerzeniem, że mechanizmy pozwalające na przywrócenie poprzednich danych i ich weryfikację muszą być zaimplementowane bezwzględnie dla wszystkich formularzy wysyłających dane ze strony www.

 

Jeśli interesuje Państwa audyt WCAG 2.0 zgodny z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, zachęcamy do zapoznania się z metodyką prowadzonego przez nas audytu dostępności stron www zgodnego z tym rozporządzeniem, dostępną pod tym odnośnikiem: Audyt WCAG 2.0

Dla wszystkich śledzących nasz cykl wpisów „Kompendium WCAG 2.0” przygotowaliśmy także bezpłatną aplikację mobilną Pomocnik WCAG 2.0, stanowiącą uzupełnienie tego cyklu. Aplikacja kierowana jest do webmasterów i osób odpowiedzialnych w jednostkach publicznych za dostosowanie stron www do wymagań WCAG 2.0 zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *