PHP w nowej wersji, czyli dlaczego moja strona nie działa?

PHP jest językiem programowania, który kryje się za 95 proc. stron internetowych i systemów współcześnie dostępnych w Internecie. Do pewnego momentu był „przezroczysty” dla użytkowników. Powstawały kolejne wersje, były aktualizowane „gdzieś tam” w czeluściach konta hostingowego, a ponieważ nowsze wersje zawsze były wstecznie kompatybilne zatem mało kto zauważał fakt aktualizacji jakiegoś enigmatycznego języka skryptowego w tle, skoro jego WordPress, Joomla, czy inny Drupal działają jak działały. Luki bezpieczeństwa, kiepska wydajność, coraz większe problemy z zabezpieczeniem serwerów przez słabe zabezpieczenia języka co najwyżej spędzały sen z powiek administratorom serwerów. Tak było do wersji 5.6 tego języka. Zespół odpowiedzialny za PHP zauważył, że zmiany są niezbędne, gdyż coraz więcej firm hostingowych i administratorów serwerów wprost odradza klientom używanie PHP. Postawiono na radykalne rozwiązania. Radykalne rozwiązania w IT często oznaczają porzucenie balastu przeszłości, a to zazwyczaj oznacza brak kompatybilności wstecznej. Tak też stało się z PHP – z powodu dużych zmian w jądrze tego języka pominięto całkowicie numerację 6 i od razu przeskoczono do wersji 7. Wprowadzono też zasadę, że każda kolejna wersja będzie wspierana tylko do pewnego momentu – w praktyce jest to ok. 2 lat – a potem stanie się wersją przestarzałą i niewspieraną. Zespół odpowiedzialny za PHP doszedł także do wniosku, iż utrzymywanie „na siłę” wstecznej kompatybilności w nieustannie zmieniającym się środowisku Internetu, gdzie nowe zagrożenia pojawiają się z dnia na dzień, nie ma żadnego uzasadnienia, w związku z czym nowe wersje niekoniecznie muszą być wstecznie kompatybilne o ile  jest to uzasadnione zwiększonym bezpieczeństwem i stabilnością. Większość właścicieli stron internetowych przeżyła nieprzyjemne zaskoczenie, gdy ich normalnie dotychczas działająca strona WWW nagle zaczęła generować dziwne błędy lub całkowicie przestała funkcjonować po którejś z kolejnych aktualizacji systemu hostingu. Powodem okazywała się zmiana wersji języka PHP z 5.6 na 7.1, a potem na 7.2 itd. aż do aktualnie kończącej wsparcie wersji 7.4. Jak wspomniano, nowe wersje PHP nie zawsze są wstecznie kompatybilne – wprawdzie w obrębie jednej gałęzi te niekompatybilności nie są znaczące, a dostosowanie kodu strony do nowej wersji PHP jest stosunkowo łatwe, niemniej jednak istnieją. Powstaje zatem konieczność stałej opieki nad stroną WWW – czy to samodzielnej, czy zleconej.

Obecnie aktualną wersją języka PHP jest wersja 8.0. Najczęściej stosowana jeszcze wersja 7.4 kończy wsparcie w grudniu 2022. Ponownie – PHP 8.0 nie jest w pełni kompatybilny wstecznie. Znacząca ilość stron i systemów udostępnionych poprzez WWW będzie wymagała prac dostosowujących – każdy właściciel takiego systemu ma do wprowadzania pozycję do kalendarza na rok 2023.

Kosztów uniknąć się nie da – albo trzeba ponieść je na dostosowanie strony lub systemu jeśli nie są kompatybilne z nową wersją PHP, albo zapłacić dostawcy usług hostingowych za możliwość dalszego używania starszej wersji języka PHP. Dostawcy usług hostingowych znaleźli bowiem w nowym modelu aktualizacji języka PHP sposób na dodatkowy zarobek. Jeśli klient nie chce lub nie ma możliwości dostosowania do nowej wersji języka PHP swojej strony WWW czy też systemu utrzymywanego na serwerach danej firmy hostingowej może opłacić „usługę udostępniania starszej wersji PHP”. Rozważania nad etyką biznesową takiego postępowania zostawmy na kiedy indziej. Fakt faktem, że aktualizacja języka programowania stojącego za istotnym elementem biznesowym lub wizerunkowym jakim jest strona WWW lub system dostępny w Internecie, do nowszej, lepiej zabezpieczonej wersji tego oprogramowania jest zawsze rozsądnym posunięciem w realiach obecnego IT.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *