Responsywna strona www - tak to działa

Nie ukrywamy, że i my na chwilę ulegliśmy ostatniej modzie panującej wśród webmasterów na projektowanie tzw. responsywnych stron www. Warto sobie zadać pytanie, czy aby na pewno elastyczny layout zawsze ma zastosowanie, a już na pewno poznać nie tylko jego niewątpliwe zalety, ale również i wady.

Na początek jednak wyjaśnienie co to jest responsywna strona www. To witryna tak zaprojektowana, aby elastycznie dostosowywała swoje elementy i zmieniała ich układ w zależności od przestrzeni dostępnej na ekranie (ściśle mówiąc w zależności od szerokości okna przeglądarki internetowej). Layout odpowiadający (responsywny) na potrzeby zgłaszane przez przeglądarkę www wymyślono wraz z popularyzacją urządzeń mobilnych służących do przeglądania internetu, które nie dysponują tak dużymi ekranami, jak monitory komputerowe, a jednocześnie wymiary ich małych ekranów są bardzo różne – kilkucalowe w telefonach, kilunastocalowe w tabletach itd. – oraz standaryzowaniem kolejnych wersji języków programowania HTML5 i CSS3. Teoretycznie, dobrze zaprojektowana responsywna strona www powinna być w stanie dostosować się do każdego wymiaru ekranu, zatem nie ma konieczności projektowania dwóch, czy trzech wersji tej samej witryny – dla komputerów, tabletów i telefonów – co pozwala ograniczać koszty i czas realizacji. Jest to największa i niewątpliwa zaleta elastycznego layoutu. Czy zatem mamy nowy standard projektowania stron www? Bylibyśmy dalecy od takiego stwierdzenia. Jak zawsze należy indywidualnie rozważyć wszelkie za i przeciw. Strona responsywna nie sprawdzi się wszędzie i nie w każdym przypadku. Warto pamiętać, że elastyczny układ strony www w dość znacznym stopniu ogranicza możliwości kreacji graficznej – sprowadza ją do prostego budowania z klocków (layout, który ma się dostosowywać do różnych wymiarów prostokąta, bowiem taki kształt mają ekrany, siłą rzeczy sam w sobie musi składać się z mniejszych prostokątów), choć naturalnie nie uniemożliwia to zaprojektowania estetycznej strony www z multimediami i „bajerami” (na dowód – na takiej stronie właśnie jesteś), jednak na pewno nie pozwala na realizację każdej fantazji graficznej. Ponadto strona responsywna oparta na systemie CMS jest zdecydowanie bardziej uciążliwa w zarządzaniu, zwłaszcza dla mało doświadczonego użytkownika. Dodając jakikolwiek element na stronę trzeba bowiem pamiętać o zasadach responsywności: każdy element musi być wielokrotnością podstawowego modułu. Jeśli połamiemy tę zasadę, wstawiony element będzie się skalował nierównomiernie do pozostałych, co w konsekwencji zazwyczaj prowadzi do obniżenia walorów estetycznych strony www. Zatem stawiać na responsywność, czy nie? Na to pytanie odpowiadamy dopiero po dokładnej analizie stawianego przed nami zadania.

4 komentarzy:
  1. Ania K.
    Ania K. napisał:

    Przeanalizowałam ruch, który mam u siebie na stronie. Niecałe 12% użytkowników odwiedzało serwis na urządzeniach mobilnych. Pytanie – czy warto wdrażać RSD? Strona wyświetla się prawidłowo na tabletach, więc pytanie czy jest sens wdrażać RSD dla rozdzielczości 480 i 320, czy to zupełna strata czasu?

    Odpowiedz
    • Entera
      Entera napisał:

      Proszę podać adres strony, której dotyczy powyższy wpis. Trudno odpowiedzieć na pytanie nie widząc nawet „pacjenta”.

      Odpowiedz
    • Entera
      Entera napisał:

      Mamy mieszane uczucia, co do wprowadzania pełnego RSD na Pani stronie www. Nie wydaje się to być inwestycja, która się zwróci nawet w dość długim okresie czasu. Witryna jest prawidłowo obsługiwana na tabletach, a ma stosunkowo niewielką ilość odwiedzin ze smartfonów, zatem nie widzimy potrzeby zmiany layoutu na responsywny. Pozdrawiamy.

      Odpowiedz
  2. Mateusz z twojafirmaonline
    Mateusz z twojafirmaonline napisał:

    RWD to standard. Strony bez responsywności to starocie. RWD to bardzo dobry krok w stronę mobilności, która wchodzi teraz w erę mobilnych zegarków – które mają wejść na rynek! To będzie rewolucją!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *