Kompendium WCAG 2.0: Wytyczna 3.2 Przewidywalność

Buduj strony www, tak aby otwierały się i działały w sposób, który da się przewidzieć

tak brzmi zalecenie wytycznej 3.2 specyfikacji WCAG 2.0

3.2.1 Zaznaczanie elementu
Na stronie www nie powinna zaistnieć żadna zmiana kontekstu wprowadzająca w błąd lub dezorientująca użytkownika, jeśli jakikolwiek element tej strony otrzymał zaznaczenie (angielskie: focus). Nie powinno dochodzić do automatycznego przeładowywania strony, wysyłania formularzy etc. Wszystkie zmiany muszą być świadomym działaniem ze strony użytkownika.

3.2.2 Wprowadzanie danych
Nie wolno powodować automatycznej zmiany kontekstu treści podczas zmiany ustawień jakiegokolwiek elementu interfejsu przez użytkownika. Jeśli taki mechanizm jest niezbędny, należy bezwzględnie ostrzec użytkownika o takiej zmianie i to jeszcze zanim zacznie korzystać z elementu powodującego zmianę.

3.2.3 Jednolita nawigacja
Wszystkie elementy nawigacji powtarzające się na podstronach strony www, czy systemu informatycznego powinny pojawiać się w tym samym porządku za każdym razem, gdy są prezentowane. Dozwolone jest umieszczanie dodatkowych informacji pomiędzy powtarzającymi się elementami nawigacji, czy ich pomijanie w uzasadnionych sytuacjach, jednak pod warunkiem zachowania ustalonego porządku pozostałych.

3.2.4 jednolita identyfikacja
Elementy o tożsamej funkcjonalności na różnych podstronach strony www powinny być tak samo rozpoznawane. Np. formularze powinny być zawsze o tym samym wyglądzie. Takie działanie ułatwia odbiór strony użytkownikom z problemami kognitywnymi.

3.2.5 Zmiana na żądanie
Wszystkie zmiany treści i kontekstu strony www (np. pojawienie się wyskakujących okien, przekierowania, elementy wprowadzania danych) są wywoływane i prezentowane tylko na świadome życzenie użytkownika – bez wyjątku w całym serwisie.

 

Jeśli interesuje Państwa audyt WCAG 2.0 zgodny z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, zachęcamy do zapoznania się z metodyką prowadzonego przez nas audytu dostępności stron www zgodnego z tym rozporządzeniem, dostępną pod tym odnośnikiem: Audyt WCAG 2.0

Dla wszystkich śledzących nasz cykl wpisów „Kompendium WCAG 2.0” przygotowaliśmy także bezpłatną aplikację mobilną Pomocnik WCAG 2.0, stanowiącą uzupełnienie tego cyklu. Aplikacja kierowana jest do webmasterów i osób odpowiedzialnych w jednostkach publicznych za dostosowanie stron www do wymagań WCAG 2.0 zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *