Dosłowny przekład instrukcji WCAG 2.0 Guideline brzmi:
Zapewnij użytkownikom wystarczającą ilość czasu do spokojnego przeczytania, interpretacji i przetworzenia treści.
2.2.1 Możliwość ustawienia ilości czasu – WCAG 2.0 poziom A
Zapewnij użytkownikom taką ilość czasu na wykonanie czynności, jakiej potrzebują, bez nagłego zmieniania treści w wyniku nałożonego limitu czasowego. Jeśli strona www lub system teleinformatyczny ma limit czasu na wykonanie określonej czynności należy zapewnić opcję wyłączenia lub zwiększenia tego limitu. Wytycznej tej nie podlegają zdarzenia na stronie www zachodzące w czasie rzeczywistym, gdzie limit czasu stanowi funkcjonalność serwisu. Dobrym przykładem będzie tu aukcja internetowa.
2.2.2 Przerwa, stop, schowaj – WCAG 2.0 poziom A
Wszystkie treści informacyjne automatycznie przewijane, przesuwane, migające, widoczne dłużej jak 5 sekund, a jednocześnie prezentowane równolegle z inną treścią muszą być możliwe do zatrzymania, wyłączenia lub ukrycia. Wyjątek jest dopuszczalny w sytuacji, kiedy przesuwanie lub miganie treści jest nieodzowną częścią wykonywanej czynności, np. animacja widoczna w czasie wczytywania treści. Wówczas jej zatrzymanie mogłoby wprowadzić użytkownika w błąd, sugerując przerwanie wczytywania. Dopuszczalne jest użycie elementów ruchu, migania lub przewijania w celu zwrócenia uwagi użytkownika lub wyróżnienia treści, jeśli nie trwają dłużej, niż 3 sekundy.
2.2.3 Bez limitu czasu – WCAG 2.0 poziom AAA
Zapewnij użytkownikom tyle czasu ile potrzebują na wykonanie każdego zadania na stronie www lub w systemie teleinformatycznym. Na tym poziomie WCAG 2.0, na stronie www nie występują żadne limity czasu.
2.2.4 Brak zakłóceń – WCAG 2.0 poziom AAA
Na stronie www lub w systemie teleinformatycznym istnieje możliwość odłożenia w czasie lub wyłączenia wszystkich komunikatów, informacji itp. elementów, mogących rozpraszać użytkownika i przeszkadzać w trakcie korzystania ze strony w każdym jej elemencie i funkcjonalności. Wyjątkiem są sytuacje, takie jak użyteczne, pilne alarmy np. przypomnienia zadefiniowane przez samego użytkownika o ważnym terminie lub spodziewane potwierdzenia w czasie wprowadzania zmian.
2.2.5 Ponowne potwierdzenie autentyczności – WCAG 2.0 poziom AAA
Gdy kończy się czas sesji użytkownika (np. po zalogowaniu do portalu) i system poprosi o ponowną autoryzację, użytkownik będzie móg kontynuować czynności bez utraty danych z aktualnie otwartej strony.
Jeśli interesuje Państwa audyt WCAG 2.0 zgodny z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, zachęcamy do zapoznania się z metodyką prowadzonego przez nas audytu dostępności stron www zgodnego z tym rozporządzeniem, dostępną pod tym odnośnikiem: Audyt WCAG 2.0
Dla wszystkich śledzących nasz cykl wpisów „Kompendium WCAG 2.0” przygotowaliśmy także bezpłatną aplikację mobilną Pomocnik WCAG 2.0, stanowiącą uzupełnienie tego cyklu. Aplikacja kierowana jest do webmasterów i osób odpowiedzialnych w jednostkach publicznych za dostosowanie stron www do wymagań WCAG 2.0 zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności.
Cały czas się uczę. Z przyjemnością czytam wszystkie wpisy. Cieszy mnie to, że krótkie i tematyczne.